Тема уроку: Звертання. Поширені й непоширені звертання. Розділові знаки
при звертанні
Мета:
навчальна: поглибити
знання учнів про звертання, навчитися визначати поширені та непоширені
звертання,
правила написання; формувати вміння визначати звертання в реченнях,розставляти
розділові знаки;
розвивальна: розвивати
творчі вміння розширювати речення шляхом самостійного введення в них слів-звертань,
розвивати уважність, мислення учнів
виховна: виховувати любов до рідного краю, рідного слова.
Тип уроку: вивчення
нового матеріалу. Урок-подорож
.
Обладнання: відеозапис
подорожі на кожну планету, ілюстрації до казок, картки.
Епіграф: Слова покличні
– прості й величні. Д. Білоус
https://drive.google.com/file/d/0B4hGG_sduQcfd1NDeXI1QTFjSzg/view?usp=sharing
Хід уроку
І.
Організаційний момент.
З’ясування
емоційного стану школярів.
Вчитель. Доброго дня,
діти! Вітаючись кожного дня, ми промовляємо: «Здрастуйте!», «Доброго
здоров’я!». Таким чином ми бажаємо одне одному здоров’я. Ще з давнини люди
казали: «Де здоров’я, там і краса», а сучасний еталон краси – здорова людина,
що вибирає здоровий спосіб життя.
У кожного з
вас напевно є мрія. (Діти озвучують свої
мрії)
- А як ви вважаєте, що відчувають люди, які
мріють побувати у космосі і їхня мрія здійснилася?(Відповіді учнів)
- Ви б хотіли побувати у невідомих галактиках?
Отже, у нас сьогодні, діти, урок-подорож космічними
просторами. Ми з вами будемо милуватися краєвидами космосу і
виконуватимемо різноманітні завдання. А щоб наш політ був цікавим і
результативним, девізом уроку будуть
слова:
Працюємо дружно, плідно, сумлінно, щоб вивчити тему на відмінно!
Сьогодні
я пропоную вам здійснити подорож у великий Всесвіт, до далеких планет .
II. Оголошення теми, мети, завдань уроку.
Мотивація навчальної діяльності
Учитель.
Тема
нашого уроку «Звертання, поширені й
непоширені звертання, розділові знаки при звертанні». (Слайд 1)
Сьогодні на уроці ми вивчимо з вами що таке звертання, які бувають звертання за будовою, правила вживання
розділових знаків при звертанні. Складатимемо речення, ускладнені звертаннями.
Тож не випадково
епіграфом нашого уроку будуть слова Д. Білоуса «Слова покличні – прості й величні».
Тема
це і не нова, та для всіх цікава.
Будуть в нас нові слова,буде і забава.
І
в скарбничку вашу власну до цієї теми
Мовних
скарбів пребагато ми з вами зберемо!
Тож
будьте уважні, діти!
У
зошит записуємо тему й дату .
III. Актуалізація опорних знань
Гра
«Ласкаві звертання».
(Учитель
промовляє слово, учень утворює слова із
суфіксом пестливості та ставить їх у кличному відмінку)
Тато,
сестра,бабуся, доня, мама, брат.
(таточку. татусю,сестрице, сестричко, бабусю,
бабусечко,мамусю, мамочко,братику)
Учитель
1.Розпочинаємо
нашу подорож.
Перша
планета, на яку ми з вами завітаємо,- «Всезнайки»(
Слайд ).
1.1.Політ
на планету «Всезнайки».(Кожен політ супроводжується відеозаписом) .
Робота з підручником(опрацювання теоретичного матеріалу)
Усне виконання вправи 170.
Опрацювання правила на ст.98-99.
1.2. Бесіда
– Що називається
звертанням?(Слово або сполучення слів, що
називає того, до кого звертаються)
– Де може стояти звертання?
– Чим виражається звертання?(Іменником у формі кличного
відмінка)
– Як інтонаційно виділяється звертання?
– Як
виділяються звертання на письмі?(розділовими
знаками)
–
Які є види звертань за будовою? (поширені та
непоширені,)
1.3.
Робота в зошитах із зоряною картою
(
Накресліть схеми речень зі звертаннями) (Слайд )
Бабусенько! Скажи мені, де я?
Мамо, чого зажурились?
Не забудь, мій сину, жнивне поле.
Вставайте, батьку.
Ти чого задивився, юначе?
IV. Виконання системи практичних завдань
Робота
з підручником
Виконання вправи 172
Записати
речення, визначити поширені та непоширені звертання.
2.
Політ на планету «Загадкова» ( Слайд
)
Відгадайте
загадки Д.Білоуса, знайдіть звертання.
Випишіть звертання у зошит. Вкажіть види звертань за будовою.(Слайд ).
2.1.Любі
хлопчики й дівчатка,вам загадочка така:чи не знаєте ви слово, яке б мало сорок
«а». (Сорока) (Слайд )
2.2.
О, тренуйтесь, діти, в мові, щоб розумними росли. А скажіть, що за слово має
100 сполучень «ли» ?(Столи) (Слайд )
2.3.Хоч
в усній мові нас немає, а на папері мовчимо,та все, що ти читаєш, друже,
сприймати правильно вчимо. Хто ми? (Розділові знаки) (Слайд )
3.
Політ на планету «Спортивна» (Слайд )
Виконуємо фізкультхвилинку (Слайд)
Робота біля дошки.
Виконання вправи 173.(переписати речення, вставити
пропущені розділові знаки.)
4..
Політ на планету «Казкова». (Слайд
24)
Доповніть речення звертаннями до персонажів
українських народних казок. (Слайд )
Допоможуть
вам у цьому ілюстрації. (Слайди )
Івасику Телесику!…
Приплинь,
приплинь до бережка! Дам я тобі їсти й пити.
Гуси, гуси,
гусенята,…
візьміть мене на крилята та понесіть до батенька.
Ловись,рибко, … велика та все
велика!
Не
їж мене ,вовчику,.… я тобі
пісеньки заспіваю.
5.Політ
на планету «Фантазери». (Слайд )
Творча
робота.
Складіть
і запишіть речення, у яких подані слова та словосполучення виступали б у ролі
звертань. Укажіть звертання поширені і непоширені.
I варіант Україна, рідна
домівка
ІІ варіант Вулиці
мого міста, однокласники
V. Підсумок уроку
6.Політ
на планету «Підсумкова» (Слайд )
Учитель
Тримаємо
курс на Землю, де нас з нетерпінням чекають рідні.
Інтерактивна
вправа «Мікрофон». (Слайд )
«ЛІНГВІСТИЧНИЙ
БАСКЕТБОЛ»
Вчитель.
Здорова дитина – це радість для батьків, а в
майбутньому – повноцінний громадянин суспільства. Щоб бути здоровим, необхідно
займатися спортом.
Які
види спорту ви знаєте?
Пропоную
спробувати себе в грі під назвою «Лінгвістичний баскетбол»
Методичний
коментар. Вчитель задає питання, а учні пишуть в зошитах номер заданого
питання, позначаючи відповіді «так» або «ні». Після виконання завдання, учні
визначають кількість влучних попадань, за допомогою слайда …
(Самоперевірка).
Чи
поширюються звертання? ( Так).
Звертання
виділяємо на письмі лапками? (Ні).
Звертання
називає того, до кого звертаються? (Так).
Звертання
може бути членом речення? (Ні).
Найчастіше
звертання може бути виражене займенником? ( Ні ).
Звертання
завжди стоїть на початку речення? ( Ні ).
Звертання
використовується в науковому стилі? ( Ні ).
Усередині
речення звертання виділяємо з обох боків комами? ( Так ).
При
звертанні може бути знак оклику? (Так).
Чи
може вживатися звертання в множині? (Так ).
Основне
значення звертання смислове? ( Так ).
Слова
о, ой, теж належать до звертання? ( Ні ).
Рефлексія
Мені
найбільше сподобалося…
Я
навчився / навчилася…
Найбільше
вразило…
Цікаво
було дізнатися…
Тепер
я вмію…
VІ. Оцінювання знань учнів.
VІI. Домашнє завдання
Учитель. Завдання маєте
додому, всі у щоденник запишіть :§ 15 повторити,
виконати вправу 177
Учням з високим рівнем знань скласти твір-мініатюру,
ввівши у текст звертання.
Що
називається звертанням?
–
Де може стояти звертання?
–
Чим виражається звертання?
–
Як інтонаційно виділяється звертання?
–
Які звертання є риторичними? Для чого вони вживаються?
–
Як виділяються звертання на письмі?
–
Які є види звертань за будовою? Наведіть приклади.