18.03.17

Тема уроку: Написання прізвищ прикметникової форми
Мета: пояснити учням правила написання прізвищ прикметникової форми; формувати вміння застосовувати ці правила на практиці; розвивати логічне мислення, увагу, пам’ять.


                                                        ХІД УРОКУ     

І. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ УЧНІВ

1. Перевірка домашнього завдання.

2. Словниковий диктант.

Червоногрудий, сизокрилий, водоплавний, мовно-літературний, народнопоетичний, життєрадісний, українсько-англійський, п’ятирічний, темно-синій, жовтогарячий, високочолий, ніжно-голубий, південно-східний, деревообробний, кисломолочний, м’ясо-молочний, глухонімий.

II.      ОГОЛОШЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ

III.    МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ ШКОЛЯРІВ

IV.    СПРИЙНЯТТЯ Й ЗАСВОЄННЯ УЧНЯМИ НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ

1. Робота з таблицею.
ст.181

 2. Робота з підручником        

 Вправа 414 (усно)
 Вправа 415  (письмово).

3. Самостійна робота.

Записати речення, вибираючи з дужок потрібні букви.

       (Речення записані на дошці.)

Шевченко з нетерпінням чекав приїзду Щепк(и,і)на.
М(і,и)чур(і,и)н сидів задумливий і байдужий до вітань.
Серед співробітників редакції були Щедр(і,и)н, Сл(є,е)пцов.


V.      ЗАКРІПЛЕННЯ ВИВЧЕНОГО МАТЕРІАЛУ
- Що означає прикметник?
-На які розріди за значенням поділяється?
-Якими способами творяться?
-Які правила написання прикметниковиі прізвищ ви запам’ятали?

VI.    ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ

       Підручник, § 36, вправа 416 (письмово).



Тема. Повторення вивченого про прикметник як частину мови.   
          Спостереження за роллю прикметників у мовленні.

Мета. Поглибити знання учнів про прикметник як частину мови, про його роль  у  мовленні. Формувати  вміння висловлювати власну думку, пояснювати  слова і вирази вжиті у  переносному значенні. Виховувати в учнів  бажання цінувати  власне життя, дбати про своє здоров’я.

                                                 Хід уроку

I. Організація класу до уроку. 

II. Вступна бесіда
- Сьогодні ми з вами будемо міркувати над тим, яка людина є щасливою насправді. І побудуємо на дошці веселку щастя.
Пригадайте, скільки кольорів має веселка, і які вони.
( відповіді дітей)

III.Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні ми повторимо і узагальнимо набуті знання про прикметник,  поспостерігаємо за їх роллю у мовленні.

VI. Робота над темою уроку.
 
 1.Повторення вивченого про прикметник  за таблицею.
З якими частинами пов'язаний ?                                                    На що вказує?

          Число                                          Прикметник                            Рід


Роль в реченні                                                                         На які питання   відповідає?

2.Робота в зошитах.                                                                                
- Поговоримо про кольори щастя. Побудуємо свою веселку щастя.
                                         
Перший його колір – це життя, яке подарувала вам мама. Вона вперше пригорнула кожного з нас, наділила теплом. Без неї ми не побачили б цього незбагненного, дивовижного, цікавого світу. Як би ви описали життя? Яке воно є?
 ( учні колективно добирають прикметники, які записують у зошити і на дошці. Вчитель викладає перший колір веселки - червоний.)
     Життя(яке?) прекрасне, цікаве, довге, щасливе, радісне, безтурботне.
-         Другий колір щастя – це можливість бачити навколишній світ у кольорах і формах, рухах і спокої. А ще поглядом можна виразити безмежну любов до людини, співчуття.
 Очі – дзеркало людської душі. Очима можна сказати про все, якщо вони зрячі.
  Тому запишемо в зошити слово очі і доберемо до нього прикметники.
    Очі (які?) добрі, лагідні, сумні, карі, голубі, глибокі.
А тепер закрийте на хвилинку кожен очі і уявіть, як себе почувають люди, які не мають щастя бачити. Що в цю хвилину ви відчуваєте?
(Відповіді дітей. Вчитель виставляє на дошці другий колір щастя - оранжевий.)
  - Третій колір щастя – це можливість чути багатоголосий світ. Прислухатися до весняного співу пташок, до чистої і мелодійної української пісні, до кожного голосу, до рідного слова. Яке це щастя чути світ! Тому я пропоную вам затулити вуха. Що сталося?  Світ онімів. (Добирають прикметники, записують у зошит. Вчитель виставляє третій колір веселки - жовтий.)
   Світ (який?) багатоголосий, цікавий, неозорий, голосистий.
  - Четвертий колір щастя – це можливість відчувати світ на дотик. Мамину і татову руку, теплий і лагідний дотик. Хіба без цього можна прожити? А ще холод, гарячу і шорстку поверхню.
Що дає людині можливість відчувати? (Відповіді дітей на питання.
Вчитель виставляє зелений колір. Учні записують у зошити)
  Дотик (який?) ніжний, теплий, лагідний.
-         П’ятий колір щастя – це здатність відчувати запахи: п’янкі аромати квітів, соснового лісу, степу, свіжого хліба. Це здатність згадати, як пахне в хаті на Різдво, Паску. А тепер уявіть собі, що ви не чуєте ніяких запахів. Яким став би світ? (Відповіді учнів усно, виставляється  голубий колір)
Запах (який?) приємний, п’янкий, солодкий, насичений.
  -  Шостий колір щастя – це смак. Приємний смак солодощів, гіркий редьки, солоний і кислий, терпкий і пекучий.( Діти добирають прикметники, а вчитель виставляє синій колір)
  Смак (який?) солодкий, гіркий, кислий, терпкий.
Сьомий колір щастя – це  наші мрії. Про все, що ми мріємо, на що сподіваємося, чого хочемо досягти в своєму житті. Якщо мрії людини збуваються, тоді виростають крила, їй хочеться літати, творити, сміятися, співати. Вона – щаслива! ( виставляє фіолетовий колір)
   Мрії (які ) рожеві, далекі, здійсненні, недосяжні, добрі, близькі.
-         Ми побудували свою веселку щастя.
-         Як називаються слова, котрі допомогли  описати нам щастя ?  ( Прикметники).
- То яку роль у мовленні відіграють прикметники ? (відповіді дітей)

 VII. Гра «Чарівна паличка»
- А тепер ми проведемо невеличку гру « Чарівна паличка». Кожен з вас висловить свою думку , що для нього є щастям і загадає своє бажання. ( Діти передають один одному «чарівну паличку» і називають , що для них означає щастя і чого б вони хотіли)
- Отже , яку людину можна назвати щасливою? (Здорову людину. Тому, що здоров’я не купиш ні за які гроші)
VIII. Фізкультхвилинка.
               Хмарка сонечко закрила,
               Слізки дрібнії зронила,
               Ми ті слізки позбираєм, у травичці пошукаєм.
               Пострибаєм, як зайчата,
               Політаєм, як пташата,
               Потанцюємо ще трішки,
               Розімнемо ручки й ніжки.
               Всі веселі, от чудово!
               За роботу сіли знову.
IX.Робота з підручником.
    а) опрацювання вправи 190 с. 95. Відгадати загадки.
    б)  відповіді на запитання вчителя:
- Які слова допомогли відгадати нам ці загадки?
- Якою частиною мови вони є ?
X. Узагальнення і систематизація вивченого матеріалу.
1.     Колективне опрацювання вправи 191. Яку роль прикметника в мові розкрила поетеса?(усно)
2.     Підведення підсумків про роль прикметників у мовленні.
3.     Самостійне виконання вправи 192, порівняння текстів - описів.  Який з описів більш виразний? Завдяки чому?(усно)
4.     Робота над текстом вправи 193 .Бесіда за змістом прочитаного.
-         Яка тема тексту?
-         Яка мета цього тексту?
-         Знайдіть прикметники в першому абзаці.
-         Доберіть синоніми і антоніми до слів весела, маленька.(Сумна, велика)
-         Чи можна Дмитрика назвати щасливою дитиною? Чому? (Можна. Тому що він творив добро.)
       5. Робота в групах.( Для цієї роботи вчитель заготовляє стрічки кольорів веселки і зав’язує на них по 3 вузлики)
- Запорукою успіху у роботі груп є стрічка одного з кольорів веселки, на якій зав’язані вузлики. При виконанні  кожного завдання командир групи розв’язує один вузлик. Перемагає та команда, котра швидше справиться з завданнями і стрічка буде без вузлів.
1 група:
 1. Дібрати  три прикметники до слова мова .  
   2. Знайти прикметники у тексті вірша :   
Що за чудовая днина,
 Сніг , наче срібло, блищить !
 Вийшов веселий хлопчина
  Швидко з санками біжить.

 3. Доповнити речення прикметниками.
             Хмари пливли по небу.
            Вітер гойдав віти дерев.
                                                 
2 група:
1 . З’єднай прикметники з іменниками відповідно до змісту
                   Дзвінкий            день
                   Гарячий             струмок
                   Сонячний          привіт

2.Вибери прикметники
   Весела пісня пролунала тихим ранком.
   Золота осінь надійшла до рідного краю.
3.Доповни речення , використавши антонім до слова-прикметника.
 Річка глибока, а ….   … .
                                                 
3 група:
1. Підкресли ті прикметники, які найбільше підходять за змістом загадки.
  Я ( маленький,малесенький) , я вухатий, (сіренький, попелястий),волохатий.
 Я стрибаю, я тікаю, дуже (коротенький, маленький, куций) хвостик маю.
2.Знайти прикметники.
 Жовте листя сумно тріпотіло від холодного вітру.
3. Добери спільнокореневі слова – прикметники до слова голос.
                                                    
( визначення вчителем групи переможців)
XI. Підсумок уроку.
-         То яка частина мови робить нашу мову прекрасною, допомагає нам сьогодні так гарно висловлюватись ?
-         Що таке прикметник?
-         Чи змінилася ваша думка про щастя після сьогоднішнього уроку?
-         Яку людину ми можемо назвати найщасливішою?
-         Як ви надалі будете  відноситися до свого здоров’я і життя?
XII. Домашнє завдання. Індивідуальні картки
  1(слабшим учням).
     Ой, хвалилася та берізонька:
   - На мені кора та білесенька,
     На мені листя та широке,
     На мені гілля та високе.
-         Спишіть . Підкресліть прикметники. Виділене слово розберіть за будовою.
2 ( середнім учням).
- Спишіть. Випишіть іменники з прикметниками. Визначте рід і число. Зробіть звуковий аналіз виділеного слова.
      На зеленому горбочку,
      У вишневому садочку
      Притулилася хатинка,
      Мов маленькая дитинка.
3 (сильним учням).
Запишіть речення , добираючи до іменників потрібні за змістом прикметники. Визначити рід і число прикметників.
   Кожна пора року прекрасна: зима - …, весна - …, літо - …, осінь - ….

   А людина прекрасна …cправами. 
Тема уроку: Вимова приголосних звуків і позначення їх на письмі. Уподібнення приголосних звуків

Мета:закріпити знання учнів про основні норми літературної вимови на практиці; ознайомити з явищем уподібнення приголосних звуків; виробляти вміння перевіряти правильність написання слів із приголосними, що уподібнюються; розвивати логічне мислення, усне й писемне мовлення, сприяти збагаченню словникового запасу учнів

Тип уроків:комбіновані.
                                         
                                                       Хід уроку


 І.Організаційний момент.
   Актуалізація опорних знань учнів

1.   Аналіз контрольних робіт.

2.   Бесіда.

Як вимовляються голосні звуки в наголошених складах?

Наведіть приклади вимови голосних у ненаголошених складах.

Статті якого словника вміщують звуковий запис слів?

ІІ.  Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроків

Спостереження над мовним матеріалом.

Прочитайте крилаті вислови, зверніть увагу на те, як пишуться й вимовляються виділені слова. Чому, на вашу думку, вимова цих слів відрізняється від написання? Перевірте вимову за орфоепічним словником. Як можна назвати це мовне явище?

Пісня — це коли душа сповідається. (Г. Тютюнник) Дивуєшся дорогоцінності мови нашої: в ній що не звук, то подарунок, все крупно, зернисто, як самі перла. (М. Гоголь) Людина виховується для свободи.

ІІІ. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

1.   Слово вчителя.

1)   Вимова приголосних звуків і позначення їх на письмі.

Виразно вимовляються дзвінкі приголосні в кінці слів. Окремі дзвінкі та глухі приголосні звуки дуже близькі між собою за звучанням, наприклад, приголосні [д], [т]. Відмінність між ними в тому, що [д] вимовляємо з участю голосу й шуму, а [т] — лише шуму. Такі букви утворюють пару дзвінкого та глухого приголосних.

2)   Уподібнення приголосних звуків. Асиміляція.

У середині та в кінці слова дзвінкі приголосні в українській мові не оглушуються й вимовляються чітко. Виняток — дзвінкий приголосний [г]. Перед глухими приголосними його оглушують і вимовляють як парний йому глухий [х]. Глухі приголосні перед дзвінкими звучать, як парні їм дзвінкі. Таке явище в мові називають уподібненням або асиміляцією. Уподібнення або асиміляція — це зміна звуків у потоці мовлення під впливом наступного звука.

3)   Способи перевірки сумнівних приголосних.

Щоб не помилитися в написанні, слово із сумнівним приголосним потрібно змінити або дібрати до нього споріднене так, щоб після сумнівного звука стояв голосний або приголосний, що не впливає на вимову попереднього звука. Наприклад, просьба — просити.

4)   Звукопис слів.

Звукопис — точне передавання на письмі звуків мови за допомогою умовних літер або спеціальних графічних знаків. Наприклад: [асием’іл¢а´ц¢ійа]


2.   Робота з підручником.

1)   Опрацювання теоретичного матеріалу

2)   Виконання вправ і завдань

3.   Самостійна робота.

Правильно запишіть слова, обравши з дужок відповідну букву. Доберіть перевірочне слово. З двома-трьома словами складіть речення.

Про(с,з)ьба, боро(т,д)ьба, допомо(г,х)ти, бері(з,с)ка, ді(ж,ш)ка, во(г,х)кий, ко(с,з)ьба, дьо(г,х)тю, сте(ж,ш)ка, рі(д,т)кий.
 IV. Закріплення знань, умінь і навичок

1 Робота біля дошки й у зошитах.

Виконайте звукопис поданих слів.

Сорочці, бджілочці, ложці, чашці, мережці, сміється, повернешся.

3.   Самостійна робота.

Перепишіть речення, вставляючи пропущені букви, поясніть правопис. Підкресліть орфограму «Літера, яка позначає приголосний звук, що уподібнюється».

Класичні вишивки настилом на мере..ці зберігаються в музеях Сумщини.  Неспалимий дух пр..роди в кожній гіло..ці живе. Віт..р прозорий мене во..ким торкає кр..лом.  А десь на гор..зонті дви..тять громи.  І раптом бачить диво: сад зацвів буйним квітом, а джмелик з бджілкою укупо..ці на квіто..ці сидять.

 V.  Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання

1)   Вивчити теоретичний матеріал

2)   Виконати вправу29

 VI.  Підсумок уроків

Назвіть приголосні звуки, які утворюють пари. У чому відмінність між приголосними в цих парах?

Чи оглушуються в середині та в кінці слова дзвінкі приголосні в українській мові? Який звук становить виняток?


Назвіть вивчену на уроці орфограму. Наведіть приклади слів із цією орфограмою.
Тема. Букви е, о, и в прикметникових суфіксах –ев(-єв), -ов(-йов, -ьов), -ин-, -ін-, -ичн-
Мета: дати учням відомості про написання прикметникових суфіксів, направляти учнів у написанні прикметників із вказаними суфіксами; розвивати увагу, пам’ять, удосконалювати культуру усного й писемного мовлення.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
                                                 Хід уроку
І. Організація класу.
Перевірка домашнього завдання
Завдання для самоперевірки.
Зі словами мудрий, учительський, майбутній складіть по два речення – в одному випадку слово має виконувати роль прикметника, в іншому – іменника.
ІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку; мотивація навчальної діяльності учнів.
Робота з теоретичним матеріалом  ст .168
Пояснення вчителя.
Зробіть спостереження, коли пишемо -ов-, -ев-(-єв-). Під час проведення спостережень зверніть увагу на кінцевий приголосний твірної основи прикметників, а також їх значення.
Казковий           грушевий             життєвий
службовий         овочевий           значеннєвий
нульовий           жовтневий         алюмінієвий
бойовий              ситцевий             радієвий
Робота з підручником
Виконання вправи 379
 Конструювання прикметників.
Від поданих слів утворіть і запишіть прикметники за допомогою суфіксів -ов-, -ев-(-єв-).
Дуб, граб, верба, осика, ясен, вільха, степ, сад, ліс, груша, яблуня, смушок, сторож, криця, поршень, січень, вересень, грудень, життя, взуття.
Від іменників за допомогою суфіксів –ин-, -ін- утворіть присвійні прикметники, випишіть у дві колонки: в одну – з суфіксом –ин-, а в другу – з суфіксом –ін-(-їн-)
Микола, жінка, Дар’я, Перепесиля, перепелиця, Мар’яна, Софія, Коля, Ляля, мати, Маруся, Марійка, Надійка, Надя, Надія.
За допомогою суфіксів -ев-(-єв-) і –ов-(-йов-) утворіть від іменників відносні прикметники, поставте в них наголоси і запишіть у дві колонки:
Взуття, шпиль, бій, ліс, спуск, груша, біль, верба, овоч, термін, тюль, воля, липа, сталь, гравій, ніж.
Коментоване письмо.
Виконання вправи 380
Творче моделювання.
До наведених прикметників доберіть антоніми . З одним словосполученням запишіть речення.

Легеньке завдання, старшенька сестра, теплесенький вітерець, коротеньки й день, швиденький поїзд, смаглявенький хлопчина, чужісінька сторона.
ІІІ.Підсумок уроку.
Які орфограми ми вивчили на уроці?
Пригадайте правила написання суфіксів.
ІV.Домашнє завдання.

Вивчити правила.Виконати вправу 382.