18.03.17

Тема уроку:  Види речень за метою висловлювання: розповiднi, питальнi, спонукальнi (повторення). Окличнi речення (повторення). Роздiловi знаки в кiнцi речень (повторення). Пунктуацiйна помилка та її позначення (практично)

Мета: - повторити й поглибити вивчене в початкових класах про види речень за метою висловлювання та емоцiйним забарвленням;
-удосконалювати вмiння правильно iнтонувати такi речення, ставити роздiловi знаки в них;
-забезпечити засвоєння поняття про пунктуацiйну помилку;
-працювати над запобiганням пунктуацiйних помилок у кiнцi рiзних за метоювисловлювання речень;
-розвивати навички виразного читання, умiння систематизувати матерiал;
-продовжувати ознайомлення з дивовижним свiтом української природи восени, виховувати естетичний смак.

 Тип уроку: урок засвоєння нових знань.

                                              Хід уроку

 І. Організаційний момент

 ІІ. Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання.

2.Термiнологiчний диктант.Назвіть термiни, якi вiдповiдають поданим визначенням(усно)
Розділ науки про мову, який вивчає словосполучення і речення… (Синтаксис).
Розділ науки про мову, який вивчає правила вживання розділових знаків … (Пунктуація)
Найменша одиниця людського спiлкування – це … . (Слово)
Граматична основа речення – це … . (Підмет і присудок)
На питання хто? що? вiдповiдає … . (Підмет)
 Член речення, що означає предмет, про який iдеться в реченнi, – це … . (Підмет) Член речення, який вiдповiдає на питання який є пiдмет? хто вiн такий? що він робить? – це … .(Присудок) Двома лiнiями пiдкреслюють … (Присудок)
Найчастiше присудок виражається …(Дієсловом)
 Речення, граматична основа якого складається лише з пiдмета або лише з присудка, називається … (Односкладним)
Речення, граматична основа якого складається і з пiдмета або і з присудка, називається …(Двоскладним)
ІІІ. Ознайомлення учнів з темою, метою і завданнями уроку. Мотивація навчальної діяльності
Оголошення епіграфа і робота з ним

                                                                  Мандруємо разом! У добру путь!
                                                                  Цю землю Синтаксисом звуть!

IV. Освоєння теми уроку. Виконання системи завдань. Граматична розминка.
1.Слово вчителя
Заплющте очі, сядьте зручно і спробуйте уявити собі те, про що я зараз вам прочитаю.
Як гарно в лісі восени!
Ліс кольорами розмаїтий.
Багряним , жовтим , золотим
Й зеленим вбранням
Він укритий.
 Повітря морозне уже,
Літають білі павутинки,
На гілочки і на траву
Сідають інею крижинки.
 Ще світить сонечко ясне,
Прощається із нашим лісом.
Летять у небі журавлі,

Співають пісню сумовиту.
-То про що ця поезія?
-Яка картина постала у вашій уяві?
-А чи доводилось вам бувати в осінньому лісі?
- Якою частиною мови є слово ліс? (іменник), а осінній(прикметник)?
- Визначте рiд слова ліс (чоловічий)
- Усно провiдмiняйте його (ліс, лісу, лісові, ліс, лісом, у лісі)
- Підберіть прикметники до слова ліс.

- Утворiть словосполучення, щоб слово ліс було в ньому
головним (І в а р i а н т) i залежним (ІІ варiант)
(Запис на дошці словосполучення)
- Виконайте синтаксичний розбiр цих словосполучень.
- Уведiть словосполучення в речення.
- Пiдкреслiть у ньому граматичну основу.

 2. Колективна робота
Відгадування загадок
• Маленька, менша від мачини,
Ні з ким не стану на борню.
Під час читання, там, де треба,
Мову людини зупиню.
Що ж це таке? (Крапка)
• Він після речення, цитати
Вмостився, схожий на гачок.
Він нас примушує питати,
А сам ні пари з уст — мовчок!
-Що це таке? (Знак питання)
• Що за знак — стрункий, мов спис,
Він над крапкою завис,
Спонука до оклику.
Хто ж бо він? (Знак оклику)

3.Робота з пiдручником
Учні самостійно опрацьовують теоретичний матеріал. Розглядають схеми.
(Таблиця ст.64)

4. Бесiда

-  Тож, які бувають речення за метою висловлювання (розповідні, питальні, спонукальні) i за емоцiйним забарвленням? (окличні, неокличні) Наведiть приклади з тексту.
- Якi роздiловi знаки ставлять у кiнцi розповiдних, питальних i спонукальних речень?
- Коли ставимо знак оклику?

5 .Лiнгвiстичний експеримент.
Роздiловi знаки в кiнцi речень – своєрiдна пiдказка не тiльки того, з якою інтонацією потрiбно читати їх. Вiд роздiлового знака залежить i змiст висловлення. Складіть речення зі словом осiнь.

І варіант - у кiнцi речення ставлять знак оклику,
ІІ варіант – знак питання,
ІІІ варіант – крапку.
Прочитайте цi речення з належною інтонацією.

6. Робота біля дошки.
 Записати речення, в дужках вказати вид за метою висловлювання та емоційним забарвленням.
Ви вмiєте слухати музику осенi? (ПН)
Пройдiться осiннiм парком.(СН)

Кружляють у таночку зірвані вiтром листочки.(РН)
Як їх багато! (РО)
 Чому не спить верба в прозору осінь?... (ПО)
Чи потребує відповіді останнє запитання?(Проблемне запитання)
Запам’ятайте! Питальнi речення, якi не потребують вiдповiдi, називаються риторичними. Мета риторичних речень – ствердити певну думку, спонукати до роздумiв. Такi речення характернi для художнього стилю мовлення. Передає незакінчену думку, багатозначність сказаного, а тому ставимо ще й три крапки.

7. Фізкультхвилинка
Встаньте, дітки, усміхніться,
Вліво,вправо поверніться.
Нахиліться, розігніться,
Руки вгору піднімайте,
Піднімайте, опускайте.
Дуже добре, всі сідайте

8.Слово вчителя

Запам’ятайте! Неправильна розстановка розділових знаків пов’язана з порушенням правил пунктуацiї, називається пунктуацiйною. Вона позначається значком V.
Пунктуацiйнi помилки найчастiше трапляються у таких випадках, як: пропуск роздiлового знака; замiна одного роздiлового знака iншим; наявнiсть зайвого роздiлового знака.
Щоб не допускати пунктуацiйних помилок, потрiбно знати вiдповiднi правила, а також правильно читати й iнтонувати речення.

9.Робота з картками.
Дослiдження-редагування. Зараз ви усі попрацюєте редакторами. Перечитайте текст. Виправте пунктуацiйнi помилки. Пояснiть їх.
Якi дарунки осенi найприємнiшi.Це рум’янi яблука, запашнi грушi, солодкий виноград. Хтось найбiльше любить осiнь за тихе полювання в лiсi, iншi ж люди люблять її за щедрий урожай на полях. А за що ти любиш осiнь!
·Якi речення за метою висловлювання є в текстi? Доповнiть текст розповiддю про вашi улюбленi осiннi дарунки.

 10. Графічний диктант.

Визначити види речень за метою висловлювання, використовуючи умовні позначки: розповідне неокличне речення – РН; розповідне окличне – РО; питальне неокличне – ПН; питальне окличне – ПО; спонукальне неокличне – СН; спонукальне окличне – СО.

1. Яка ж ти гарна й пишна, земле наша! РО
2. Посадіть, друзі, в школі сад! СО
3. Ти знаєш, як пахне любисток? РП
4. А у тім просторім світі добра научайтесь, рідної своєї мови й пісні не цурайтесь! СО
5. Як не любити мову нашу?! ПО
6. Хліб пахне солодко, як пахнуть меду соти. РН
7. Завжди пам’ятайте про батьків і допомагайте їм. СН

V. Пiдсумок уроку.

 Назвіть види речень за метою висловлювання (розповідні, питальні, спонукальні) i за емоцiйним забарвленням? (окличні, неокличні) Наведiть приклади.
Назвати розділові знаки за їхніми характеристиками
1)Фіксує кінець речення, а також передає питальну інформацію.(Знак питання)
2) Свідчить про закінчення думки в розповідних реченнях. (Крапка)
3) Ставиться в кінці речення і передає окличну інтонацію. (Знак оклику)
4) Ставиться в кінці речення і передає незакінчену думку, багатозначність сказаного. (Три крапки)

VІ. Оголошення результатів навчальної діяльності учнів.


VІІ. Домашнє завдання. Вивчити теоретичний матерiал у пiдручнику (с.64-66.). Скласти по 3 речення питальні, розповідні, спонукальні.

Немає коментарів:

Дописати коментар