13.03.17



                                      Українська мова 5 клас
Тема уроку  Правила вживання апострофа. Правильна вимова та написання слів з апострофом.

Мета уроку:
Навчальна – повторити й систематизувати знання, здобуті в початкових класах та засвоїти нові правила вживання апострофа, удосконалити навички правильної вимови й написання слів з апострофом;

Виховна – виховувати наполегливість у роботі, цікавість до слова, повагу до національної культури;

Розвивальна – розвивати увагу, спостережливість, навички самостійної роботи.

Тип уроку:  засвоєння нових знань.

Обладнання: підручник, роздатковий матеріал, таблиці, презентація

https://drive.google.com/file/d/0B4hGG_sduQcfdEdQaE0zRGNIVTg/view?usp=sharing

                                                   Хід уроку
І.Організаційний момент.

З’ясування емоційної готовності до уроку

Психологічне налаштування
                                    Слайд1
Діти, погляньте  у вікно.  Яка чудова  погода !
Посміхніться до мене, подаруйте посмішку один одному. Сподіваюся на такий настрій протягом уроку.

І. Перевірка домашнього завдання.

-Чи виникали труднощі під час виконання домашнього завдання?

-Що було незрозумілим?

Запишіть слова з ь та без ь у два стовпчики.

 Словниковий диктант
(Учень працює біля дошки, всі інші в зошитах)
Курінь, степ, сіль, кров, українець, кінь, сотня, насип, олень, кінчик, секретар, сім, мудрець, балкончик, сядь,перець.
(Самоперевірка)

ІІ. Актуалізація опорних знань.

Відгадайте загадки

Б'ють мене старі й малі,

 І в повітрі, й на землі.

 Та від цього не вмираю.

 Тільки весело стрибаю. (М'яч)

 Підійме найменша дитина, а через хату не перекине найдужча людина. (Пір'їна).
                             (малюнки на дошці)

Який специфічний знак криється в цих словах-відгадках?

Що ви пам’ятаєте з початкових класів про апостроф?

Якою повинна бути вимова слів із апострофом?

ІІІ. Повідомлення теми, мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
                                                         Слайд 2
         Дорогі діти! Сьогодні на уроці ми з вами працюватимемо над темою
 «Правила вживання апострофа. Правильна вимова та написання слів з апострофом.
                                                         Слайд 3
          Під кінець уроку ви повинні знати правила вживання апострофа, уміти правильно вимовляти й писати слова з апострофом, вільно користуватися ними в мовленні.

ІV. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу.

                                                       Слайд 4
 (Короткі відомості про апостроф)
Апостроф позначає роздільну вимову звуків, пишеться перед літерами я, ю, є, ї і вказує, що вони позначають два звуки. Якщо ж ці букви вказують на м’якість попереднього приголосного, апостроф не ставиться.
                                             
                                                 Слайд 5
1.Мовознавче дослідження.
 Розгляньте слова, записані на слайді.
Спробуйте самостійно сформулювати правила вживання апострофа:

1. Б’ють, п’ють, дев’ять, м’ята, жираф’ячий.  

2. Сузір'я, міжгір’я, пір'я.

3. Від'їзд, роз'ятрити,  з'єднати,

4. Лук'ян, Лук'янченко,Лук’янівна  

2. Робота з підручником
Для підтвердження наших висновків розглянемо таблицю в підручнику.
(Розгляд таблиці ст.195)
                                                      Слайд 6
                                                      Слайд 7

 Вправа 413(письмово).
 Вправа 416 (біля дошки)

V. Систематизація й узагальнення знань.
                                                      Слайд 8
1.  Вправа «Конструктор»

Від поданих слів утворіть:
а) прикметники;

б) дієслова з префіксом роз-

а) морква (морквяний), олово (олов’яний), риба (риб’ячий) , дерево (дерев’яний) , мавпа (мавпячий) , камінь (кам’яний) , тьма (тьмяний);
                                                       Слайд 9
б) їхати, єднати, їсти, ятрити.(роз’ їхати, роз’єднати, роз’їсти, роз’ятрити)

2. Диктант із таємницею
                                                        Слайд 10

Запишіть слова послідовно у дві колонки: 1) ті, у яких є апостроф; 2) ті, у яких немає.

В'яжу, узгір'я, дит'ясла, моряк, скам'янів, здоров'я, свято, полум'я, чеберяти, скип'ятити, вип'є, п'єса, одяг, ув'язнений, вечеря, матір'ю, ад’ютант.

Підкресліть другу букву кожного слова, якщо завдання виконане правильно, то зможете прочитати відоме прислів’я (Язик до Києва доведе).

3. Вправа-асоціація
                                                   Слайди 11-16

Учитель показує картки, якщо в назві вживається апостроф – учні піднімають руки вгору (хом’як, комп’ютер, буряк, черв’як, цвях, п’ять.)

4. Робота  на картках
 (Подані в  транскрипції  слова  записати  відповідно  до  орфографічних  норм  і  навпаки.)  
[бйут’], [р’із’б’ар], [подв’ірйа], [п’івйаблука], [в’ідйізд], [звйазати], [кавйарн’а], [моркв’аний];
зав’язь, обов’язок, буряк, свято.
                                                      
VІ. Підсумки уроку й повідомлення домашнього завдання
                                              Слайд 17
Бесіда

1) Із якою метою вживається в словах апостроф?

2) Перед якими буквами він ставиться?

3) Скільки звуків тоді позначають ці букви?

4) За якої умови після б, п, в, м, ф апостроф не пишемо?

5) У яких випадках після р пишемо апостроф?

6) Після яких префіксів пишемо апостроф?

7) У яких іменах чи прізвищах людей пишемо апостроф?

Оцінювання учнів
                                                Слайд 18
VІІ. Домашнє завдання
Опрацювати  §30, вправа 417
Знайти  і  записати у  зошит  5  прислів'їв  зі  словами  з  апострофом.
                                                
                                             

Немає коментарів:

Дописати коментар