18.03.17

Тема. Повторення вивченого про прикметник як частину мови.   
          Спостереження за роллю прикметників у мовленні.

Мета. Поглибити знання учнів про прикметник як частину мови, про його роль  у  мовленні. Формувати  вміння висловлювати власну думку, пояснювати  слова і вирази вжиті у  переносному значенні. Виховувати в учнів  бажання цінувати  власне життя, дбати про своє здоров’я.

                                                 Хід уроку

I. Організація класу до уроку. 

II. Вступна бесіда
- Сьогодні ми з вами будемо міркувати над тим, яка людина є щасливою насправді. І побудуємо на дошці веселку щастя.
Пригадайте, скільки кольорів має веселка, і які вони.
( відповіді дітей)

III.Повідомлення теми і мети уроку.
- Сьогодні ми повторимо і узагальнимо набуті знання про прикметник,  поспостерігаємо за їх роллю у мовленні.

VI. Робота над темою уроку.
 
 1.Повторення вивченого про прикметник  за таблицею.
З якими частинами пов'язаний ?                                                    На що вказує?

          Число                                          Прикметник                            Рід


Роль в реченні                                                                         На які питання   відповідає?

2.Робота в зошитах.                                                                                
- Поговоримо про кольори щастя. Побудуємо свою веселку щастя.
                                         
Перший його колір – це життя, яке подарувала вам мама. Вона вперше пригорнула кожного з нас, наділила теплом. Без неї ми не побачили б цього незбагненного, дивовижного, цікавого світу. Як би ви описали життя? Яке воно є?
 ( учні колективно добирають прикметники, які записують у зошити і на дошці. Вчитель викладає перший колір веселки - червоний.)
     Життя(яке?) прекрасне, цікаве, довге, щасливе, радісне, безтурботне.
-         Другий колір щастя – це можливість бачити навколишній світ у кольорах і формах, рухах і спокої. А ще поглядом можна виразити безмежну любов до людини, співчуття.
 Очі – дзеркало людської душі. Очима можна сказати про все, якщо вони зрячі.
  Тому запишемо в зошити слово очі і доберемо до нього прикметники.
    Очі (які?) добрі, лагідні, сумні, карі, голубі, глибокі.
А тепер закрийте на хвилинку кожен очі і уявіть, як себе почувають люди, які не мають щастя бачити. Що в цю хвилину ви відчуваєте?
(Відповіді дітей. Вчитель виставляє на дошці другий колір щастя - оранжевий.)
  - Третій колір щастя – це можливість чути багатоголосий світ. Прислухатися до весняного співу пташок, до чистої і мелодійної української пісні, до кожного голосу, до рідного слова. Яке це щастя чути світ! Тому я пропоную вам затулити вуха. Що сталося?  Світ онімів. (Добирають прикметники, записують у зошит. Вчитель виставляє третій колір веселки - жовтий.)
   Світ (який?) багатоголосий, цікавий, неозорий, голосистий.
  - Четвертий колір щастя – це можливість відчувати світ на дотик. Мамину і татову руку, теплий і лагідний дотик. Хіба без цього можна прожити? А ще холод, гарячу і шорстку поверхню.
Що дає людині можливість відчувати? (Відповіді дітей на питання.
Вчитель виставляє зелений колір. Учні записують у зошити)
  Дотик (який?) ніжний, теплий, лагідний.
-         П’ятий колір щастя – це здатність відчувати запахи: п’янкі аромати квітів, соснового лісу, степу, свіжого хліба. Це здатність згадати, як пахне в хаті на Різдво, Паску. А тепер уявіть собі, що ви не чуєте ніяких запахів. Яким став би світ? (Відповіді учнів усно, виставляється  голубий колір)
Запах (який?) приємний, п’янкий, солодкий, насичений.
  -  Шостий колір щастя – це смак. Приємний смак солодощів, гіркий редьки, солоний і кислий, терпкий і пекучий.( Діти добирають прикметники, а вчитель виставляє синій колір)
  Смак (який?) солодкий, гіркий, кислий, терпкий.
Сьомий колір щастя – це  наші мрії. Про все, що ми мріємо, на що сподіваємося, чого хочемо досягти в своєму житті. Якщо мрії людини збуваються, тоді виростають крила, їй хочеться літати, творити, сміятися, співати. Вона – щаслива! ( виставляє фіолетовий колір)
   Мрії (які ) рожеві, далекі, здійсненні, недосяжні, добрі, близькі.
-         Ми побудували свою веселку щастя.
-         Як називаються слова, котрі допомогли  описати нам щастя ?  ( Прикметники).
- То яку роль у мовленні відіграють прикметники ? (відповіді дітей)

 VII. Гра «Чарівна паличка»
- А тепер ми проведемо невеличку гру « Чарівна паличка». Кожен з вас висловить свою думку , що для нього є щастям і загадає своє бажання. ( Діти передають один одному «чарівну паличку» і називають , що для них означає щастя і чого б вони хотіли)
- Отже , яку людину можна назвати щасливою? (Здорову людину. Тому, що здоров’я не купиш ні за які гроші)
VIII. Фізкультхвилинка.
               Хмарка сонечко закрила,
               Слізки дрібнії зронила,
               Ми ті слізки позбираєм, у травичці пошукаєм.
               Пострибаєм, як зайчата,
               Політаєм, як пташата,
               Потанцюємо ще трішки,
               Розімнемо ручки й ніжки.
               Всі веселі, от чудово!
               За роботу сіли знову.
IX.Робота з підручником.
    а) опрацювання вправи 190 с. 95. Відгадати загадки.
    б)  відповіді на запитання вчителя:
- Які слова допомогли відгадати нам ці загадки?
- Якою частиною мови вони є ?
X. Узагальнення і систематизація вивченого матеріалу.
1.     Колективне опрацювання вправи 191. Яку роль прикметника в мові розкрила поетеса?(усно)
2.     Підведення підсумків про роль прикметників у мовленні.
3.     Самостійне виконання вправи 192, порівняння текстів - описів.  Який з описів більш виразний? Завдяки чому?(усно)
4.     Робота над текстом вправи 193 .Бесіда за змістом прочитаного.
-         Яка тема тексту?
-         Яка мета цього тексту?
-         Знайдіть прикметники в першому абзаці.
-         Доберіть синоніми і антоніми до слів весела, маленька.(Сумна, велика)
-         Чи можна Дмитрика назвати щасливою дитиною? Чому? (Можна. Тому що він творив добро.)
       5. Робота в групах.( Для цієї роботи вчитель заготовляє стрічки кольорів веселки і зав’язує на них по 3 вузлики)
- Запорукою успіху у роботі груп є стрічка одного з кольорів веселки, на якій зав’язані вузлики. При виконанні  кожного завдання командир групи розв’язує один вузлик. Перемагає та команда, котра швидше справиться з завданнями і стрічка буде без вузлів.
1 група:
 1. Дібрати  три прикметники до слова мова .  
   2. Знайти прикметники у тексті вірша :   
Що за чудовая днина,
 Сніг , наче срібло, блищить !
 Вийшов веселий хлопчина
  Швидко з санками біжить.

 3. Доповнити речення прикметниками.
             Хмари пливли по небу.
            Вітер гойдав віти дерев.
                                                 
2 група:
1 . З’єднай прикметники з іменниками відповідно до змісту
                   Дзвінкий            день
                   Гарячий             струмок
                   Сонячний          привіт

2.Вибери прикметники
   Весела пісня пролунала тихим ранком.
   Золота осінь надійшла до рідного краю.
3.Доповни речення , використавши антонім до слова-прикметника.
 Річка глибока, а ….   … .
                                                 
3 група:
1. Підкресли ті прикметники, які найбільше підходять за змістом загадки.
  Я ( маленький,малесенький) , я вухатий, (сіренький, попелястий),волохатий.
 Я стрибаю, я тікаю, дуже (коротенький, маленький, куций) хвостик маю.
2.Знайти прикметники.
 Жовте листя сумно тріпотіло від холодного вітру.
3. Добери спільнокореневі слова – прикметники до слова голос.
                                                    
( визначення вчителем групи переможців)
XI. Підсумок уроку.
-         То яка частина мови робить нашу мову прекрасною, допомагає нам сьогодні так гарно висловлюватись ?
-         Що таке прикметник?
-         Чи змінилася ваша думка про щастя після сьогоднішнього уроку?
-         Яку людину ми можемо назвати найщасливішою?
-         Як ви надалі будете  відноситися до свого здоров’я і життя?
XII. Домашнє завдання. Індивідуальні картки
  1(слабшим учням).
     Ой, хвалилася та берізонька:
   - На мені кора та білесенька,
     На мені листя та широке,
     На мені гілля та високе.
-         Спишіть . Підкресліть прикметники. Виділене слово розберіть за будовою.
2 ( середнім учням).
- Спишіть. Випишіть іменники з прикметниками. Визначте рід і число. Зробіть звуковий аналіз виділеного слова.
      На зеленому горбочку,
      У вишневому садочку
      Притулилася хатинка,
      Мов маленькая дитинка.
3 (сильним учням).
Запишіть речення , добираючи до іменників потрібні за змістом прикметники. Визначити рід і число прикметників.
   Кожна пора року прекрасна: зима - …, весна - …, літо - …, осінь - ….

   А людина прекрасна …cправами. 

Немає коментарів:

Дописати коментар