18.03.17

 Іван Франко. Казка «Фарбований Лис». Образ Лиса, риси його характеру

Мета: продовжити роботу над змістом казки, вчити учнів характеризувати її героїв, формувати вміння давати власну оцінку їхнім вчинкам; розвивати логічне мислення, навички виразного читання, культуру мовлення; навчати розрізняти мову автора і мову персонажів; виховувати позитивне ставлення до доброго й красивого в житті й негативне - до зла, хвалькуватості, нечесності.

Тип уроку: комбінований.

                                                    Хід уроку

І. Організаційний момент:

ІІ. Актуалізація опорних знань

1.Визначити, про кого ідеться

·«Скільки разів гонили його … ставили на нього капкани або підкидали отруєного м'яса, нічим не могли його доконати» (Стрільці на Лиса)
·«Зараз пронюхали, хто він, загарчали та як кинуться до нього!» (Пси)
·«Фарбувати будинки, паркани та садові лави» (Маляр)
·«Серце в бідолахи билось сильно, голод крутив кишки, запах олії душив його, але що було робити!» (Лис Микита)
·«Ще вчора він був добрим знайомим нашого Микити, але тепер, побачивши нечуваного синього звіра … аж завив з переляку» (Вовк)
·«… Вистригли йому три жменьки волосся між очей і пустили на вітер» (Мавпа Фрузя)
·«Якийсь дивний і страшний звір, синій – синій, з препоганим запахом, покритий, не то лускою не то їжаковими колючками» ( Лис Микита)
·« … В народних вбраннях задзявкотіли тоненькими тенорами, то цар не міг втриматися» (Молоді лисички)
·«Хто що зловив або знайшов, то їв, а хто не зловив, той був голодний» (Звірі)
·« … Ревли басом, аж дуби тряслися» (Ведмеді)
·« … Жив собі, не тужив. Тільки одного боявся: щоб фарба не злізла з його шерсті, щоб звірі не пізнали, хто він є насправді» (Лис Микита)
·« … Витягали соло, аж вуха в’янули» (Вовки)

ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів

IV. Основний зміст уроку

1.Характеристика літературного героя.
Хто є головним героєм казки «Фарбований Лис»?
2.Учитель
- Діти, давайте зараз попрацюємо над образом Лиса Микити, визначимо риси його характеру та ставлення до нього
- Пишучи про звірів, Франко мав на увазі людей, тому ми будемо розглядати образ головного героя Лиса Микити з точки зору людських якостей. А люди, як правило, не бувають лише хорошими або лише поганими. У кожної доброї людини є недоліки більші чи менші, а в кожної поганої, напевне, є і якісь хороші риси.
- Отже, спробуймо схарактеризувати нашого героя різнобічно.
3.Характеристика образу Лиса Микити.

ЛИС

ХИТРИЙ БРЕХЛИВИЙ ХВАСТЛИВИЙ БОЯЗЛИВИЙ ПИХАТИЙ
Робота над образом героя. Бесіда за питаннями:
• Яким зображений Лис Микита на початку твору?
• Зазначте рису, притаманну героєві?
• У чому виявлялася хитрість Лиса?
• Про що свідчить вправність полювання героя навіть у денний час?
• Яким чином Микита вирішив скористатися тим, що звірі не впізнали його?
• Чим герой довів мешканцям лісу, що він — створіння святе?
• Які риси характеру виявилися в Лиса під час його царювання?
• Як необережність героя зашкодила йому?
• Чи співчуваєте ви Лису? За що він отримав страшну кару від лісових тварин?

План-характеристика літературного героя

1.Хто цей персонаж?
2.Роль портрета (портрет - зовнішній вигляд героя в художнього твору) в розкритті його характеру.
3.Який це образ, судячи з його вчинків та поведінки?
4.Як автор ставиться до героя? Ваше ставлення до героя.
5.Над чим змусив замислитись і чого навчив цей образ?
4.Бесіда за питаннями.
 Що пообіцяв Лис своїм товаришам?
За що стрільці переслідували Микиту?
 Чим пояснити вправність героя під час полювання-злочину?
Чому товариші Лиса даремно лякали його собаками?
Куди вирішив піти Лис у базарний день і чому? (На торговицю у білий день, щоб вкрасти курку і цим доказати свою сміливість.)
Знайдіть і зачитайте картину ярмарку. Що допомогло врятуватися від собак: кмітливість чи випадковість?
Про що думав Лис, коли вскочив у бочку? А як міркував він уранці, коли побачив себе? Чи втече лис від себе?
Яким шляхом Микита пересувався до міста вдень?
Чому базар «у білий день» вважався для героя небезпечним місцем?
Що змусило наважитися Лиса виявити себе серед люду, який рухався вулицею?
Якого товару не можна було придбати на базарі?
До якої пастки потрапив Микита? Що змусило його плигнути у діжу?
Чому собаки не знайшли Лиса?
Поміркуйте, чому Пси не дізналися, не відчули про місце перебування Лиса?
Чим пожертвував звір, аби залишитися непомітним для тих, хто його переслідував?

Що містила діжа, до якої потрапив герой?
Для чого була приготовлена фарба в діжі?
Чому місце переховування Микити від псів вважалося небезпечним?
Через що Лис вимушений був перебувати в діжі аж до вечора?
Чи вдалося Лису Микиті виконати свої горді нахваляння? Яким постає він перед нами у скрутну для нього хвилину: таким же сміливим, гордим чи іншим? (Боязливим.)
Знайти і прочитати опис Лиса після неприємного перебування в діжі.
Як Микита потрапив до лісу?
Чим пояснити те, що, прокинувшись уранці, Микита «сплюнувтричі в той бік, де вчора була йому немила природа»?
Через що Лис сам себе не пізнав?
Що намагався зробити Микита, аби очистити своє хутро від фарби
Як повівся Лис після невдалого полювання? Чому він вирішив добре виграти на своїй подобі"? (Бо був хитрий, а ще побачив, що звірі тремтять перед ним.)

5. «Мозкова атака»:

Вчитель: Назвати риси характеру і записати на дошці під знаком «+» (позитивні) і під знаком «-» (негативні).

+ -

 кмітливий хвастливий
 вправний(вмілий) мисливець гордий(зарозумілий)
 розумний хитрий
товариський(оберігав від небезпеки) необережний
 сміливий переоцінює можливості
 терплячий байдужий до підданих
 спостережливий брехливий

 дотримує слова лицемірний
 добрий? зазнайство
 справедливий? користолюбство
 м’якосердий цар? егоїстичний
Чому добрий, справедливий, м’якосердий цар подано з питанням? (сказано з іронією).

6. Робота в парах

Уявіть, що ви дивовижним способом потрапили до казки І.Франка, а у вас є квітка-семиквітка. Подаруйте Лису Микиті квітку-семиквітку із записаними на пелюстках бажаннями, які допоможуть змінити його характер, поведінку. Які бажання ви б обрали? Що саме треба змінити Микиті в собі?

V. Узагальнення знань

1.Тестові завдання
1. Як звали Лиса?
А Петро;
Б Славко;
В Микита;
Г Павло.

2. Чи вдавалося стрільцям впіймати Лиса?
А Так, час від часу;
Б ні, ніколи;
В лише одного разу;
Г коли він сам здався.

3. На кого радили перекинутися Лису товариші, щоб його не роздерли пси?
А В курку;
Б в бджолу;
В у вовка;
Г в блоху.

4. Хто зруйнував план Лиса щодо викрадення курки?
А Пси;
Б торговці;
В інший лис;
Г півень.

5. Якого кольору став Лис після того, як сховався в діжці?
А Фіолетового;
Б зеленого;
В синього;
Г чорного.


6. Куди Лис дістався, щоб відпочити від пригод?
А Додому;
Б до рідних;
В до першої порожньої нори;
Г до товаришів.

7. Чому Лис не міг повернути свою звичайну зовнішність?
А Фарба міцно засохла;
Бйому подобалась нова зовнішність;
В він не хотів, щоб його впізнали;
Гхотів спочатку обдурити псів та викрасти курку.

8. Що зробила Мавпа Фрузя, щоб врятувати Вовка від переляку?
А Перев’язала голову стрічкою;
Бполоскотала йому п’яти;
В вистригла йому три жміньки волосся з-між очей;
Гнагодувала заспокійливими травками.

9. Хто, за словами Лиса, «виліпив його з небесної глини»?
А Святий Миколай;
Б Святий Петро;
В Святий Андрій;
Г Святий Михайло.

10. Як поставились лісові мешканці до нового звіра?
А Впізнали його та прийняли в родину;
Б обрали його своїм царем;
В назавжди вигнали його з лісу;
Г постійно глузували з нього.

11. Що трапилось на концерті, присвяченому роковинам царювання Лиса?
АЗнайшовся інший претендент на роль царя;
Бконцерт минув ідеально;
В Лис заспівав і звірі його впізнали;
Гзвірі бойкотували концерт, бо були проти свого царя.

12. Які наслідки для Лиса мало викриття його обману?
А Звірі простили його та залишили царювати надалі;
Б він злякався розплати й хутко втік;
В обурені звірі вигнали його з лісу;
Г звірі розірвали його на шматочки.
VI. Підсумок уроку
VII. Домашнє завдання


Ознайомитися з біографією В. Королева-Старого

Немає коментарів:

Дописати коментар