18.03.17

Тема уроку: Вимова приголосних звуків і позначення їх на письмі. Уподібнення приголосних звуків

Мета:закріпити знання учнів про основні норми літературної вимови на практиці; ознайомити з явищем уподібнення приголосних звуків; виробляти вміння перевіряти правильність написання слів із приголосними, що уподібнюються; розвивати логічне мислення, усне й писемне мовлення, сприяти збагаченню словникового запасу учнів

                                                   Хід уроку
І. Організація класу.
  Актуалізація опорних знань учнів
1.   Перевірка домашнього завдання.

2.   Бесіда.
Як вимовляються голосні звуки в наголошених складах?
На які групи поділяються приголосні звуки? Які звуки називаємо сонорними?
Що таке фонетика?
3.   Завдання учням.

Чітко, дотримуючись норм української орфоепії, прочитайте подані крилаті вислови.
Люблять батьківщину не за те, що вона велика, а за те, що своя. (Сенека)
ІІ.  Мотивація навчальної діяльності школярів.
 Оголошення теми й мети уроків

Запис у зошити (епіграф) теми уроку

ІІІ. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

1.   Слово вчителя.
1) Вимова приголосних звуків і позначення їх на письмі.
Виразно вимовляються дзвінкі приголосні в кінці слів. Окремі дзвінкі та глухі приголосні звуки дуже близькі між собою за звучанням, наприклад, приголосні [д], [т]. Відмінність між ними в тому, що [д] вимовляємо з участю голосу й шуму, а [т] — лише шуму. Такі букви утворюють пару дзвінкого та глухого приголосних.

2) Уподібнення приголосних звуків. Асиміляція.
У середині та в кінці слова дзвінкі приголосні в українській мові не оглушуються й вимовляються чітко. Виняток — дзвінкий приголосний [г]. Перед глухими приголосними його оглушують і вимовляють як парний йому глухий [х]. Глухі приголосні перед дзвінкими звучать, як парні їм дзвінкі. Таке явище в мові називають уподібненням або асиміляцією. Уподібнення або асиміляція — це зміна звуків у потоці мовлення під впливом наступного звука.

3)Способи перевірки сумнівних приголосних.
Щоб не помилитися в написанні, слово із сумнівним приголосним потрібно змінити або дібрати до нього споріднене так, щоб після сумнівного звука стояв голосний або приголосний, що не впливає на вимову попереднього звука. Наприклад, просьба — просити.

4) Звукопис слів.
Звукопис — точне передавання на письмі звуків мови за допомогою умовних літер або спеціальних графічних знаків. Наприклад: [асием’іл¢а´ц¢ійа]

3. Самостійна робота.
Правильно запишіть слова, обравши з дужок відповідну букву. Доберіть перевірочне слово. З двома-трьома словами складіть речення.

Про(с,з)ьба, боро(т,д)ьба, допомо(г,х)ти, бері(з,с)ка, ді(ж,ш)ка, во(г,х)кий, ко(с,з)ьба, дьо(г,х)тю, сте(ж,ш)ка, рі(д,т)кий.

2.   Робота з підручником.
1)   Опрацювання теоретичного матеріалу ст.148-149
2)   Виконання вправ 282,283.

 IV.  Закріплення знань, умінь і навичок

1.  Робота біля дошки й у зошитах.
Виконайте звукопис поданих слів.
Сорочці, бджілочці, ложці, чашці, мережці, сміється, повернешся.
3.   Самостійна робота.
Запишіть речення, вставляючи пропущені букви. Поясніть написання слів.

Спалахнули зорі, запахло во..кістю.
Досталося ж і Катерині Лук’янівні за ту моло..ьбу…
Зустріли ми їх на во..залі і одразу зіштовхнулись з зацікавленими оченятами.  «Та соловей — все ж таки найкраще»,— було написано в кни..ці.

 ІV.  Підсумок уроку
Назвіть приголосні звуки, які утворюють пари. У чому відмінність між приголосними в цих парах?
Чи оглушуються в середині та в кінці слова дзвінкі приголосні в українській мові? Який звук становить виняток?
Назвіть вивчену на уроці орфограму. Наведіть приклади слів із цією орфограмою.

  V.  Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання
1)   Вивчити теоретичний матеріал ст.148-149

2)   Виконати вправу 284

Немає коментарів:

Дописати коментар