18.03.17

Тема уроку: Головні та другорядні члени речення. Тренувальні вправи

Мета: навчальна: вдосконалювати вміння учнів визначати в реченнях головні та другорядні члени речення;
розвивальна:розвивати навички самостійної роботи, увагу, пам’ять, логічне мислення;
виховна: виховувати любов до мови, природи.

Тип уроку: узагальнення знань.

                                             Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

1.Перевірка домашнього завдання

2. Бесіда:
-Що таке синтаксис
Синтаксис – це розділ науки про мову, який вивчає будову словосполучення і речення.

-Що таке словосполучення?

-Що таке речення?
Речення – це змістове і інтонаційне об’єднання слів, що є засобом вираження думки.

-Чим відрізняється словосполучення від речення?

-Які є речення за метою висловлювання?

-Що таке граматична основа речення?
Граматична основа речення – це головні члени речення (підмет і присудок)

-Що таке підмет?
Підмет – головний член речення, що означає предмет, про який говориться в реченні, і відповідає на питання хто? що?

-Що таке присудок?
Присудок – це головний член речення, який означає, що говориться про підмет, і відповідає на питання що робить підмет? що з ним робиться? хто він такий? що він таке?

-Які є другорядні члени речення?

-Охарактеризувати кожен другорядний член речення.

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності учнів

IV. Виконання вправ на закріплення вивченого

1.Робота біля дошки

У словосполученнях позначити, якою частиною мови виражається головне слово та залежне:

Смачна груша, таємничий ліс,

сидіти під сонцем, батьків орден,

колискова пісня, бабусина усмішка,

працювати в бібліотеці, соковита ягода,

дуже красиво, читати книгу,

швидко бігти, сонячний день.


2.Самостійна робота

Запишіть спочатку НЕПОШИРЕНІ словосполучення, а потім ПОШИРЕНІ:

Мелодійна пісня, віночок українських пісень, вирушити до гаю, вірно дружити, мати кількох друзів, щира приязнь, дотримати даного слова.

3. Колективна робота

Подумати і сказати, що з наведених прикладів не є словосполученнями:

Сміливий хлопець, у поєдинку, понад річкою, голосна пісня, біля школи, настав вечір, хлопці і дівчата, весело співати, ми прийшли, брат і сестра, найбільш сміливий.

4.Перепишіть. Підкресліть усі члени речення.

Річка весело іскриться. Надворі почастішали дощі. Відчинилися навстіж вікна. Заснула тиха річечка. Зашумить українська тополя. Зорі висипали на небо.

6.Робота з підручником

Виконання вправи 131
Складання речень за поданими схемами.

7.Самостійна робота в зошитах
(за завданнями вчителя)

V. Узагальнення вивченого на уроці

VI. Підсумок уроку
-         Що таке граматична основа речення?
-         Назвіть другорядні члени речення, дайте характеристику.

VII. Домашнє завдання


Вправа 130. Повторити правила. Підготуватись до контрольної роботи.

Немає коментарів:

Дописати коментар