18.03.17

Тема уроку: Розвиток зв’язного мовлення. Стилі мовлення: розмовний, науковий, художній,  офіційно-діловий та публіцистичний (поглиблення знань). Ситуація спілкування

Мета:поглибити знання учнів про стилі мовлення, сфери їх уживання; удосконалювати вміння розрізняти функціональні стилі; розвивати навички аналізу мовного матеріалу

Тип уроку:застосування знань і формування вмінь.
                                                      
                                                         Хід уроку
І.  Організація класу. Актуалізація опорних знань учнів

Перевірка домашнього завдання.

ІІ.  Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроку

1.   Проблемне питання.

Чи можна про ту ж саму особу, річ, явище, подію сказати по-різному?

2.   Спостереження над мовним матеріалом.

Прослухайте тексти. Чим вони відрізняються?

Текст 1
Дерева бувають різної форми й розмірів, а висота більшості видів сягає 6 м. У деяких дерев, як-от у дуба, є основний стовбур, від якого відходять величезні розпадисті гілки. Інші, такі, як секвоя, вічнозелені виростають до 100 м, а стовбур їх досягає 9 м в обхваті.(З енциклопедії)

Текст 2
Дерева мов люди: у кожного своя доля, своя краса, свій характер. Подивіться, яка парубоча статечність у кучерявих кленів, дівоча врода і ніжність у білокорих беріз, чоловіча мужність у кряжистих дубів, мрійлива жіноча задума в голубіючих удалині ялин.(Із журналу)

ІІІ.  Основний зміст роботи

1.   Слово вчителя.

1)   Що називається стилістикою.

Стилістика — розділ науки про мову, що вивчає функціональні стилі — різновиди літературної мови, що обслуговують різні галузі суспільно-громадського життя.

2)   Поняття про розмовний, науковий, художній, офіційно-діловий, публіцистичний, релігійний та епістолярний стилі мовлення.

Розмовний стиль мовлення — це стиль, який використовується в усному повсякденному спілкуванні в побуті, у родині, на виробництві. Основне призначення розмовного стилю — бути засобом невимушеного спілкування, живого обміну думками, з’ясування побутових стосунків.

Науковий стиль — це мова науки, техніки, освіти.

Художній стиль — це стиль художньої літератури, який використовується в поетично-художній творчості. Провідним завданням художнього стилю є вплив на людську психіку, почуття, думки через зміст і форму створених авторами поетичних, прозових текстів.

Офіційно-діловий стиль — функціональний різновид мови, який слугує для спілкування в державно-політичному, громадському й економічному житті, законодавстві, у сфері управління адміністративно-господарською діяльністю.

Публіцистичний стиль — це різновид мови, який використовують у суспільно-політичному житті суспільства.

Релігійний (конфесійний) — стильовий різновид української мови, який обслуговує релігійні потреби суспільства.

Епістолярний стиль — це стильовий різновид мови, який втілюється в таких проявах як листи та епістолярна творчість.

2.   Опрацювання таблиці «Стилі мовлення та сфера їх використання».

3.   Робота з підручником.

1)   Опрацювання теоретичного матеріалу

2)   Виконання вправ і завдань

4.   Колективна робота.

Ознайомтеся з текстами, визначте стиль кожного, укажіть стильові ознаки.
Текст 1

А вже красне  сонечко
 Припекло, припекло,
 Яснощире золото
 Розлило, розлило. (О. Олесь)

Текст 2
Послухай, мій сину, напучення батька свого, і не відкидай науки матері своєї…(Із Біблії)

Текст 3
Птахи — теплокровні тварини. Середня температура їхнього тіла становить 41 °С, тобто трохи вища, ніж у людини. Це означає, що вони можуть зберігати активність у холодну пору року, але потребують більшої кількості їжі. Тому багато птахів полишають засніжені рідні міcця й вирушають на зимівлю до теплих країн.(З енциклопедії)

Текст 4
Андрійку, куди це ти летиш стрімголов? — питає тітка Устина.— Ледве не збив мене з ніг!
Пробачте, будь ласка! До Миколи біжу! Будем запускати повітряного змія, що тато мені подарував!

Текст 5
Оголошення
Сьогодні, 28.12.2013, о 17.00 у приміщенні клубу «Юність» відбудеться новорічний святковий концерт. Вхід вільний.


Текст 6
Українська пісня з давніх-давен здатна єднати людей у любові один до одного, у любові до Батьківщини. Шкода, що нині рідко можна почути народний спів. Треба любити й берегти українську народну пісню, бо в ній — душа народу! (Із газети)

5.   Робота в парах.

Складіть і розіграйте діалог на одну із запропонованих тем. Визначте мету мовлення, адресата. Який стиль буде доречним при створенні діалогу?

Орієнтовні теми
«Допоможімо птахам пережити сувору зиму».
«Розпорядок дня — запорука здоров’я»

ІV.  Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання

1)   Вивчити теоретичний матеріал
2)   Виконати вправу

V.  Підсумок уроку

Інтерактивна вправа «Мікрофон».


Я вважаю, що сьогоднішній урок був для мене корисним, тому що…

Немає коментарів:

Дописати коментар