18.03.17

                                   
Тема уроку: Активна й пасивна лексика української мови: застарілі слова (архаїзми й історизми), неологізми

Мета: ознайомити шестикласників із лексикою активного й пасивного вжитку (архаїзмами, історизмами, неологізмами); формувати загальнопізнавальні вміння аналізувати лексику за активністю вживання, розрізняти слова, що є у повсякденному вжитку, і ті, які рідко використовуються в мовленні; виховувати повагу до звичаїв і традицій пращурів.

Тип уроку: урок засвоєння нових знань (формування мовної компетенції).

                                                   ХІД УРОКУ

І. Організаційний момент

ІІ. Настановчо-мотиваційний етап

ІІІ. Оголошення теми, мети, завдань уроку.

Оголошення епіграфу  уроку

                                                                    Так уже повелося в отчім краю:
                                                                       хто дотримувався звичаю —
                                                                         був чесною людиною,
                                                                           вартою всілякої пошани
(записати епіграф у зошити)

IV. Актуалізація опорних знань, умінь і навичок шестикласників

Пошуково-вибіркова робота
Прочитати текст. Знайти слова, які вживають досить часто у своєму мовленні сучасники, і ті, почути які вам не вдавалося. Записати їх у дві колонки таблиці. 
        
                     Вживають часто                                 Вживають рідко

         Віддавна осінньо-зимовий сезон належав рукодільництву. На Семена, тобто 14 вересня, вносили до хати господарські снасті бондарі, шевці, кравці тощо. Для жінок це було на Іоанна Предтечі (6 жовтня). З цього часу в сільських оселях мали з’явитися прядки, гребені, веретена та інше похідне причандалля.
         Довгими вечорами дівчата й молодиці пряли нитки за допомогою коноворота або веретен. Потім готову пряжу змотували в клубки, з яких снували снівниці та навивали кросна (В. Скуратівський).

V. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу
Робота з підручником
Вправа 74
Виписати виділені слова, записати лексичне значення слів за Тлумачним словником (ст.234-235)
Обговорення правила на ст. 44
Вправа 75
Визначити застарілі слова, записати лексичні значення за Тлумачним словником

VI. Усвідомлення здобутих знань у процесі практичної роботи, удосконалення загальнопізнавальних і творчих умінь з теми

Коментоване письмо
Вправа 76.
Виконання вправи за зразком
Днесь- сьогодні, рамена- плечі, ланіти- щоки, сакви- торби, перебендя- базікало, атрамент-  чорнило, каламар- чорнильниця, скриптура- зошит.

VІІ. Підсумок уроку

VIІІ. Домашнє завдання
ст.44 вивчити правило.
Вправа 77.


Немає коментарів:

Дописати коментар