18.03.17

Тема уроку:  «Летючий корабель». Аналіз фантастичного і реального, смішного і страшного, красивого і потворного в казках

Мета: сформувати поняття про ідейно-художнє багатство народної казки «Летючий корабель»; вчити учнів аналізувати художній твір, оцінювати вчинки героїв; розвивати навички вдумливого виразного читання, переказування казок; сприяти осмисленню того, що в житті постійно присутні добро і зло; виховувати активну життєву позицію щодо зла й несправедливості.

Тип уроку: урок формування і вдосконалення умінь і навичок.

                                                  Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Гра "Пароль”. Продовжте речення:

 Усне народне оповідання про вигадані, а часом і фантастичні події, що сприймаються як реальні, – це… (казка).
 Казка має своєрідну побудову: вона складається із … (зачину, основної частини, кінцівки).
 За змістом казки поділяються на такі види: (про тварин, побутові та фантастичні).
 Казки, у яких розповідається про незвичайні події та вчинки героїв, неможливі у повсякденному житті, називають …(фантастичними).
 Що завжди перемагає у казках? (добро, справедливість).
 Як ви гадаєте, до якого виду казок належить казка "Летючий корабель”? (до фантастичних)
 Яке число найчастіше повторюється в казках і чому? (число три, бо його вважали магічним)
 Чого казка вчить людину? ( кращих людських рис).

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальнї діяльності учнів

IV. Сприйняття та засвоєння навчального матеріалу

1.Розповідь змісту казки учнями.

2.Бесіда за змістом прочитаного твору:
-Як у казці змальовано дурника?
- Що баба поклала дурникові в дорогу?
- Якими рисами характеру народ наділяє дурника у казці?
- Кого дурень узяв із собою на корабель?
- Як друзі допомогли дурневі виконати перше завдання царя?
- Як подорожні допомагали дурникові?
- Чим Морозко став у пригоді героєві казки?
-  Яка ваша думка про товариство?
- Що саме привабило царівну в дурникові?
- Чому в народних казках дурень зазвичай є головним героєм, якому оповідач симпатизує?
- Які епізоди казки є фантастичними? Яку роль вони відіграють у творі?
- Які завдання ставив цар перед дурнем? Чи можна було їх виконати?
- Чому зраділа царівна, побачивши дурня?

3.Заповнення паспорту твору (колективно, учні роблять записи в зошити)

Тема: розповідь про пригоди найменшого сина та його нових друзів.
Ідея: уславлення найкращих людських рис характеру: доброти, наполегливості, уміння допомогти у скрутну хвилину.
Основна думка: людина без друзів – що дерево без коріння.
Жанр: чарівна казка

4. Робота над структурою казки
З'ясуйте за поданою схемою перебіг казкових подій.
Логічні частини: — Події:
зачин —
розвиток подій —
розв'язання проблеми —
кінцівка —

Запам'ятайте! Чарівні казки передбачають наявність нереального, фантастичного у характерах героїв, їхній мові, зовнішності та вчинках. У цих казках неодмінно відбуваються чарівні перетворення, діють чарівні речі, використовуються магічні числа. Сили зла завжди уособлюються у вигаданих істотах.

5. Робота в парах

                                 Заповніть таблицю.
Хто допомагає дурневі?       Як саме допомагає?

 представлення результатів проведеної роботи, доповнення

V. Узагальнення вивченого

Висловіть своє ставлення до героїв казки.

VI. Підсумок уроку
-Чи хотіли б ви, щоб у вас були такі товариші, як у дурня? Чому?

-Як ви вважаєте, якими мають бути справжні друзі?

VII. Домашнє завдання


Підготуватися до уроку позакласного читання. Прочитати зміст казок «Котигорошко» та «Кирило Кожум’яка».

Немає коментарів:

Дописати коментар