18.03.17

                                        
Тема: Найпоширеніші випадки чергування голосних звуків

Мета:ознайомити учнів із найпоширенішими випадками чергування голосних звуків; удосконалювати орфографічну грамотність; формувати вміння на практиці визначати вивчені орфограми; розвивати культуру усного й писемного мовлення

Тип уроку:вивчення нового матеріалу.
                                                          Хід уроку
 І. Організаційний момент.
  Актуалізація опорних знань учнів

Перевірка домашнього завдання.

 ІІ.  Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроків

1.   Завдання-дослідження.
1)   Подані іменники поставте у форму родового відмінка множини.
Село, нога, хлопець.
2)   Подані дієслова поставте в неозначену форму.
Допоможу, заберу, випечу.
2.   Проблемне питання.
Яке явище відбувається в коренях слів? Що вам відомо про нього?

 ІІІ.  Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

1.   Слово вчителя.

Найпоширеніші випадки чергування голосних звуків.

При зміні форми слів і творенні інших слів деякі голосні та приголосні звуки можуть замінювати один одного, тобто чергуватися. Чергування звуків в українській мові має історичний характер, відбиває дуже давні зміни в мові. Найпоширеніші чергування голосних звуків:

[о] — [а]: допомогти — допомагати, захопити — хапати;
[е] — [і]: гребти — вигрібати, зачепити — зачіпати;
[е] — [и]: беру — збирати, терти — стирати;
[е] — [о]: нести — носити, везти — возити;
[и], [і] після [ж], [ч], [ш] та [г], [к], [х] у коренях слів: кип’ятити; чільний, чоло;
[о] та [е] після [ж], [ч], [ш]: четверо — чотири.

2.   Робота з підручником.
 1)   Опрацювання теоретичного матеріалу ст. 160-161
2)   Виконання вправ 315, 317
   Творчий диктант.
Слова змініть таким чином, щоб відбулося чергування голосних; запишіть їх парами, орфограми підкресліть.
Ягода, дорога, село, двір, сльоза, Тернопіль, рід, Харків, зоря, особа, гора, щока, ячмінь.

 IV.  Закріплення знань, умінь і навичок
1.   Самостійна робота.
Перепишіть речення, вставляючи пропущені букви. Підкресліть орфограми, усно поясніть їх.
Золоті ж..ржини — осені окраса.  Веч..ровими фіолетами зацвітає на серці мак. Перо й ч..рнило маю, натхнення лиш нема. Назбирали цілий мішок ж..лудів та горіхів і змішали їх.  Добрі ж..рна все перемелють. Як мені пш..ниця родила, то мене й родина любила. Терпець обертає ш..вковицю на ш..вк.  Ось ваші квіти: ч..брець, лаванда, м’ята, майоран.

2.   Тренувальна вправа.
Спишіть речення, поставивши слова в дужках у потрібну форму. Поясніть чергування.
Без трудів не їстимеш (пиріг). Віл (кінь) шукає, а кінь його виглядає. Два (кіт) в одному мішку не помиряться. Швець без (чоботи), а тесля без (ворота). Хочеш їсти калачі, не сиди на (піч).

V.  Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання
1)   Вивчити теоретичний матеріал
2)   Виконати вправи  320,331.

 VI.  Підсумок уроків
З якими орфограмами ви сьогодні ознайомились на уроці?
Наведіть власні приклади до вивчених правил.































Немає коментарів:

Дописати коментар