Тема: «Ой,
у лузі червона калина похилилася» С. Чарнецького й Г. Труха —
пісня, що стала народною
Мета: познайомити учнів із
відомостями про січових стрільців, вивчити особливості стрілецьких пісень;
уміти пояснювати їхні символи, відрізняти стрілецькі пісні від інших видів
пісень; визначити провідний мотив програмових творів, їхній ідейно-художній
зміст; розвивати культуру зв’язного мовлення, логічне мислення, пам’ять, увагу,
спостережливість; робити власні висновки, узагальнення; навчити виразного
читання; формувати кругозір, світогляд
Тип уроку: вивчення нового
матеріалу.
Хід уроку
I. Актуалізація опорних знань учнів
Перевірка
домашнього завдання.
(Виразне
читання вивчених творів.)
II. Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення
теми й мети уроку
Вступне
слово вчителя.
У
нашого народу завжди були люди — патріоти, готові на великі жертви заради
Батьківщини. Саме такими були січові стрільці. Вони були не лише вправними
воїнами, а й талановитими митцями. Їм належить багато пісень, названих
стрілецькими. Ці пісні підтримували бойовий дух оборонців рідної землі, їхню
віру в торжество свободи та справедливості.
IІІ. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу
1. Розповідь учителя.
Пісні
січових стрільців — різновид українських народних козацьких пісень
патріотичного звучання, виникнення й розвиток яких пов’язані з історією
січового стрілецтва. За жанровими ознаками й системою образів вони майже
ідентичні козацьким пісням. Відмінність зумовили лише часові межі появи цих
творів. Відстань між ними — понад три століття, що внесло певні зміни й у
тематику, і в ідейні мотиви, і в мелодику пісень.
.
2. Робота з підручником.
Опрацювання
статей та рубрик підручника.
3. Евристична бесіда
— Що таке
літературна пісня?
— Чим літературна
пісня відрізняється від народної?
— Як пісня
відображає життя народу?
— Хто такі січові стрільці?
Що вам відомо про них?
— Як ви розумієте
народну мудрість про те, що пісня ні в добру, ні в злу годину не покидає
людину? Відповідь обґрунтуйте.
— Чому народна
пісня є дорогоцінним надбання поетичного генія нашого народу? Відповідь
умотивуйте.
4. Виразне читання твору С. Чарнецького й Г.
Труха «Ой, у лузі червона калина похилилася».
5. Евристична бесіда.
— Чому зажурилася
Україна?
— Що символізує
калина?
— Які ще
образи-символи України вам відомі? (Верба, рушник, чорнобривці та ін.)
— Чому Україна
порівнюється з калиною?
— З яким ворогом і
за що борються січовики?
— Як січовики
намагаються розвеселити Україну? Свою відповідь підтвердіть цитатами з твору.
ІV. Закріплення знань, умінь і навичок
Визначте
художні особливості поезії.
Художні особливості
Приклади
Повторення
А
ми тую червону калину підіймемо, А ми нашу славну Україну, гей, гей,
розвеселимо
Метафора
Україна
зажурилася, кривий танець
Звертання
червона калино, славна Україно
Епітети
московські
кайдани, золотистий лан, буйнесенький вітер
Риторичні
оклики
А
ми нашу славну Україну, гей, гей, розвеселимо!; То прославить по всій Україні
січових стрільців!
V. Домашнє завдання
Уміти
розповідати про письменників, виразно читати стрілецьку пісню.
VI. Підбиття підсумків уроку
Інтерактивна
вправа «Мікрофон».
— Для мене на
уроці було новим…
Немає коментарів:
Дописати коментар