РЗМ №4 . Усна й письмова форми тексту. Простий план
готового тексту. Усний докладний переказ художнього тексту розповідного
характеру.
Мета:
навчальна:
поглибити знання та вміння працювати з усною та письмовою формами тексту, з
планом та переказом;
розвивальна: розвивати культуру мовлення
учнів;
виховна: виховувати естетичні смаки.
Тип уроку: формування
умінь і навичок учнів.
ХІД УРОКУ
І. ОРГАНІЗАЦІЯ КЛАСУ
II. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ, МЕТИ І ЗАВДАНЬ
УРОКУ
III. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ, УМІНЬ І
НАВИЧОК
Робота
з текстом
Перепишіть текст. Прочитайте його. Назвіть усі
частини мови. Випишіть по одному словосполученню з головним словом, вираженим
дієсловом, іменником. Які в тексті речення за метою висловлювання?
Мова
— це не просто спосіб спілкування, а щось більш значуще. Мова — це всі глибинні
пласти духовного життя народу, його історична пам’ять, найцінніше надбання віків,
мова — це ще й музика, мелодика, барви буття, сучасна художня, інтелектуальна і
мислительська діяльність народу .
IV. ПОГЛИБЛЕННЯ ЗНАНЬ, УМІНЬ І НАВИЧОК
Тренувальні
та творчі вправи
Вправа 1
Послухайте
текст (у виконанні вчителя). У якій формі ви
його сприйняли? Складіть план і запишіть його.
ЗАЙМАЄТЬСЯ ЗОРЯ
Забарвлення
неба змінює сонце. Це і зветься зірницею, світовою зорею, світанком. Ми
говоримо: вечірня зоря згасає — і в нашій уяві постають цілі картини: безкраї
поля, засіяні пшеницею, пахощі колосків, дзвінка пісня на полі, темна діброва…
Коли обрій
починає світлішати, кажуть: займається зоря. А подивіться зараз на зірки:
здається, ніби тоненькі промені, як золотисті ниточки, висотуються на землю,
іскряться. Це мерехтіння. Зорі мерехтять.
Як тонко
підмітив народ красу природи, якими виразними, яскравими, соковитими, запашними
словами назвав її явища! Скільки є слів, які означають лиш те, що відбувається
з вогнем: горить, палає, блищить, жевріє, полум’яніє… І кожне слово має свій
відтінок
(За
В. Сухомлинським).
Вправа 2
Послухайте текст. До якого стилю він належить? Усно
перекажіть його докладно.
СОСОНКА
Недалеко від
лісу стояла хатка. В тій хаті жив чоловік Максим із сім’єю; було в нього
четверо дітей, найстаршому хлопчикові Івасеві було десять літ.
Ліс був такий
гарний, навіть зимою не здавався смутним, бо проміж чорноліссям було там
чимало й сосон, а вони завжди веселять око тим вічнозеленим убранням!
Недалеко від
Максимової хати була одна сосонка така-то вже хороша! Була вона не дуже
велика, але й немаленька, саме мірненька та така зграбнесенька, круглесенька,
зелені глиці аж сяють, а молоді пагонки, як свічечки, стремлять, прості та
ясні.
Красує сосонка.
Прийшла осінь смутна, прийшла зима люта, а сосонці байдуже! Сусідки її, берези
та липки, стоять такі сумні та бідні, листячко з їх геть облетіло, а сосонка
мовби ще кращою здається поміж смутних товаришок.
Отож і
запишалась вона, каже берізкам та липкам:
— А що? Де ваші
кучері гарні та рясні? Стоїте деркачами! Ох, що то за хороша річ, як хто
шляхетного роду! Нема в світі кращих, як ми, сосни! Ой світе мій, яка ж я гарна
та велична!
Величається
сосонка, аж тут прилетіла сорока. Сіла в неї на гілці та й каже:
— Че-че-че!
Чекай, чекай!.. — А чого чекати — не каже…
Тим часом сорока
таки знала, що казала: вона, бачите, була на подвір’ї в дядька Максима й
бачила, як Максим сани ладив; чула й те, як Максим говорив Івасеві, що поїде
зрубає сосонку та повезе на продаж (Олена Пчілка).
(Діти усно переказують текст)
Вправа 3
Напишіть пояснювальний диктант. Поясніть
вживання великої літери і постановку розділових знаків. У першому реченні підкресліть
граматичну основу. З другого — випишіть усі словосполучення.
ЯКІ БУВАЮТЬ
КАЗКИ
Казки існують в
усіх країнах світу. Вони завжди закінчуються перемогою доброї сили над злою,
правди над кривдою.
Нам усім добре
відомі казки, у яких розповідається про хитру лисичку, полохливого зайчика,
хижого вовка, незграбного ведмедя.
Є казки
фантастичні, де героями виступають сміливі люди. Вони перемагають лютого змія,
Кощія Безсмертного та інші злі сили, захищають скривджених. Такими є Микита
Кожум’яка, Котигорошко, богатир Іван.
Вправа 4
Послухайте текст. До якого стилю він належить? Усно перекажіть
його зміст. Яку пору року ви найбільше любите?
ВИТІВКИ СТАРОЇ ЗИМИ
Розгнівалась
стара Зима: задумала вона все живе знищити. Перш за все вона стала до пташок
добиратися: набридли їй вони своїм криком та вереском.
Дмухнула Зима
холодом, зірвала листя з лісів… Нема куди пташкам сховатися: почали вони
зграйками збиратися, думу думати. Зібралися, покричали і полетіли за високі
гори… Залишився горобець, та й той під стріху забився…
А найбільш
образилася Зима, що й малі дітлахи її не бояться! Катаються собі на ковзанах,
на санчатах, в сніжки граються…
Вщипне Зима в
люті одного хлопчика за вухо, другого за ніс — аж побіліють; а хлопчик ухопить
снігу та й ну терти — і розгориться в нього обличчя, як вогонь
V. СИСТЕМАТИЗАЦІЯ Й УЗАГАЛЬНЕННЯ
ЗНАНЬ,УМІНЬ І НАВИЧОК
Бесіда
-
Які існують форми мовлення?
-
Чого слід дотримувати в усному та письмовому мовленні?
-
Як ви розумієте твердження, що мовлення — це діяльність?
VI.
ПІДСУМОК УРОКУ
VII.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ
Підберіть текст.(на вибір) Перепишіть його. Складіть (письмово) план.
Немає коментарів:
Дописати коментар