18.03.17

Тема уроку: Вимова приголосних звуків і позначення їх на письмі. Уподібнення приголосних звуків

Мета:закріпити знання учнів про основні норми літературної вимови на практиці; ознайомити з явищем уподібнення приголосних звуків; виробляти вміння перевіряти правильність написання слів із приголосними, що уподібнюються; розвивати логічне мислення, усне й писемне мовлення, сприяти збагаченню словникового запасу учнів

Тип уроків:комбіновані.
                                         
                                                       Хід уроку


 І.Організаційний момент.
   Актуалізація опорних знань учнів

1.   Аналіз контрольних робіт.

2.   Бесіда.

Як вимовляються голосні звуки в наголошених складах?

Наведіть приклади вимови голосних у ненаголошених складах.

Статті якого словника вміщують звуковий запис слів?

ІІ.  Мотивація навчальної діяльності школярів. Оголошення теми й мети уроків

Спостереження над мовним матеріалом.

Прочитайте крилаті вислови, зверніть увагу на те, як пишуться й вимовляються виділені слова. Чому, на вашу думку, вимова цих слів відрізняється від написання? Перевірте вимову за орфоепічним словником. Як можна назвати це мовне явище?

Пісня — це коли душа сповідається. (Г. Тютюнник) Дивуєшся дорогоцінності мови нашої: в ній що не звук, то подарунок, все крупно, зернисто, як самі перла. (М. Гоголь) Людина виховується для свободи.

ІІІ. Сприйняття й засвоєння навчального матеріалу

1.   Слово вчителя.

1)   Вимова приголосних звуків і позначення їх на письмі.

Виразно вимовляються дзвінкі приголосні в кінці слів. Окремі дзвінкі та глухі приголосні звуки дуже близькі між собою за звучанням, наприклад, приголосні [д], [т]. Відмінність між ними в тому, що [д] вимовляємо з участю голосу й шуму, а [т] — лише шуму. Такі букви утворюють пару дзвінкого та глухого приголосних.

2)   Уподібнення приголосних звуків. Асиміляція.

У середині та в кінці слова дзвінкі приголосні в українській мові не оглушуються й вимовляються чітко. Виняток — дзвінкий приголосний [г]. Перед глухими приголосними його оглушують і вимовляють як парний йому глухий [х]. Глухі приголосні перед дзвінкими звучать, як парні їм дзвінкі. Таке явище в мові називають уподібненням або асиміляцією. Уподібнення або асиміляція — це зміна звуків у потоці мовлення під впливом наступного звука.

3)   Способи перевірки сумнівних приголосних.

Щоб не помилитися в написанні, слово із сумнівним приголосним потрібно змінити або дібрати до нього споріднене так, щоб після сумнівного звука стояв голосний або приголосний, що не впливає на вимову попереднього звука. Наприклад, просьба — просити.

4)   Звукопис слів.

Звукопис — точне передавання на письмі звуків мови за допомогою умовних літер або спеціальних графічних знаків. Наприклад: [асием’іл¢а´ц¢ійа]


2.   Робота з підручником.

1)   Опрацювання теоретичного матеріалу

2)   Виконання вправ і завдань

3.   Самостійна робота.

Правильно запишіть слова, обравши з дужок відповідну букву. Доберіть перевірочне слово. З двома-трьома словами складіть речення.

Про(с,з)ьба, боро(т,д)ьба, допомо(г,х)ти, бері(з,с)ка, ді(ж,ш)ка, во(г,х)кий, ко(с,з)ьба, дьо(г,х)тю, сте(ж,ш)ка, рі(д,т)кий.
 IV. Закріплення знань, умінь і навичок

1 Робота біля дошки й у зошитах.

Виконайте звукопис поданих слів.

Сорочці, бджілочці, ложці, чашці, мережці, сміється, повернешся.

3.   Самостійна робота.

Перепишіть речення, вставляючи пропущені букви, поясніть правопис. Підкресліть орфограму «Літера, яка позначає приголосний звук, що уподібнюється».

Класичні вишивки настилом на мере..ці зберігаються в музеях Сумщини.  Неспалимий дух пр..роди в кожній гіло..ці живе. Віт..р прозорий мене во..ким торкає кр..лом.  А десь на гор..зонті дви..тять громи.  І раптом бачить диво: сад зацвів буйним квітом, а джмелик з бджілкою укупо..ці на квіто..ці сидять.

 V.  Домашнє завдання, інструктаж щодо його виконання

1)   Вивчити теоретичний матеріал

2)   Виконати вправу29

 VI.  Підсумок уроків

Назвіть приголосні звуки, які утворюють пари. У чому відмінність між приголосними в цих парах?

Чи оглушуються в середині та в кінці слова дзвінкі приголосні в українській мові? Який звук становить виняток?


Назвіть вивчену на уроці орфограму. Наведіть приклади слів із цією орфограмою.

2 коментарі:

  1. Your Affiliate Profit Machine is waiting -

    And getting it running is as easy as 1..2..3!

    Here's how it works...

    STEP 1. Input into the system which affiliate products the system will push
    STEP 2. Add PUSH button traffic (it takes JUST 2 minutes)
    STEP 3. Watch the affiliate products system grow your list and sell your affiliate products for you!

    Are you ready to make money automatically?

    You can test-drive the system for yourself risk free...

    ВідповістиВидалити
  2. Videoslots - YouTube, TikTok
    Videoslots is a unique YouTube channel that gives you the chance to discover some of the most famous music creators. It is the channel where you will find youtube mp3 all the

    ВідповістиВидалити